Sóbontó medencéhez
A vízfertőtlenítés következő szintje. Automatikus, környezetkímélő, kényelmes és költségtakarékos medencefertőtlenítés elektrolízissel. Tudj meg mindent a sóbontóról szakértőktől!
A sóbontós fertőtlenítés fogalma
A legkorszerűbb és legbiztonságosabb klóros vízkezelő eljárás, mely teljesen automatikus és a legalacsonyabb a fenntartási költsége. A medence vizébe jódmentes konyhasót kell feloldani, a szűrési körbe beépített sóbontó cella által előállított klór végzi a fertőtlenítést. A képződött kötött klórt a cella elbontja és visszaalakítja sóvá, így a fertőtlenítés során a só nem fogy a medencéből.
A medence vizébe 10 m³-enként 30 kg sót kell feloldani, ez a tenger sótartalmának kb. 5%-a. Ez az alacsony sókoncentráció a fürdőzőket nem zavarja, és az rozsdamentes fém (AISI 316) alkatrészeket sem károsítja. Utólag is könnyen beépíthető elektrolitikus automata sóbontó rendszer medencék és masszázs medencék vízfertőtlenítéséhez.
Sóbontó használatának előnyei
- Elmarad a klórozószer adagolása, biztonságos, klór vegyületekkel nem találkozik a felhasználó
- A fertőtlenítőszer mindig jelen van a medencében, a só sohasem fogy ki a medencéből
- Szabályozható a klórszint a medencében
- Nincs kötött klór a vízben, ezért szagtalan, nem csípi a szemet, nincs uszodaszag
- Alacsony üzemeltetési költség, ára néhány év alatt megtérül
A sóbontó készülék működési elve
A sóbontó elektrolízissel bontja a sót (NaCl) nátriumra (Na) és klórra (Cl). A klór azonnal feloldódik a vízben, hipoklórossavat (HOCI) képezve. A nátrium-hipoklorit végzi a fertőtlenítést, reakcióba lépve a vízben lévő szerves anyagokkal. A folyamat végén az elbontott só visszaalakul, és széndioxid gáz távozik a medencéből.
A medence fertőtlenítéséhez szükséges klórmennyiség folyamatosan keletkezik és a víz hőmérsékletétől függően használódik el fertőtlenítésre. A medence fertőtlenítéséhez szükséges klór bontási idejét, a víz hőmérséklet növekedésével emelni kell.
A medence vizében folyamatosan 0,5-1,0 mg/l szabad klór mennyiség állítható be, a só nem fogy ki medencéből és akkor is van fertőtlenítés, ha a szűrő és a medence sóbontó nem üzemel.
Tévhitek a sóról
- Gyakran felmerülő tévhit, hogy a medence fertőtlenítés megoldható sóval. Sóbontó berendezés nélkül sót tenni a vízbe nem jó ötlet. Semmi jótékony hatása nincs, viszont lerakódik a gépészetre.
- Fontos tudni, hogy a sóbontó is egy klóros fertőtlenítő módszer. Ha valamelyik fürdőzőnél klórérzékenységet mutattak ki, akkor érdemes aktív oxigénes vagy brómos fertőtlenítőket használni klóros helyett.
- Sokan hiszik, hogy a sóbontó egymaga megoldja a vízkezelést, de ez nem igaz, a sóbontó csak a fertőtlenítést végzi el, mellette szükséges a pH érték folyamatos ellenőrzése és beállítása, valamint algaölő adagolása.
Sóbontó házilag
Sóbontó házilag való elkészítése nem javasolt, hiszen a fertőtlenítés miatt fontos a precíz működés. Ezen kívül a professzionális sóbontók számos egyéb kényelmi funkciót is kínálnak a medencetulajdonosoknak.
A sóbontó főbb részei
- Elektromos tápegység
- Elektrolitikus öntisztító cella
- Áramlásérzékelő vezérlőegység
Legjobb sóbontó készülékek
A legolcsóbb, de már hatékony sóbontó a Poolex Turbo Salt, ami három teljesítményben érhető el, és 20-30-40 m³ alatti medencék fertőtlenítésére alkalmas. Könnyű használat, alacsony működési költség miatt népszerű termék.
A professzionális sóbontókat a Hayward gyártja Aquarite néven, de a csúcsmodell az Aquarite Flo berendezés, ami egy komplex medencevezérlési rendszerrel ellátott sóbontó berendezés pH és redox szondával, WIFI vezérelhetőséggel.
A sóbontók nem olcsó termékek, viszont végleg megoldják a medencevíz fertőtlenítését, amivel komoly összegeket spórolhatunk a vegyszerhasználaton. A komolyabb egységekkel pedig a medence teljes vezérlésést is megoldhatjuk.
További professzionális (weben nem rendelhető) sóbontókért érdeklődj az üzleteinkben.