Homokszűrős vízforgató – minden infó egy helyen
A homokszűrős vízforgató jelenleg a leghatékonyabb megoldás egy medence vizének keringetésére. Ha van medencéd vagy tervezel sajátot vásárolni/építtetni, akkor elkerülhetetlen a medencevíz forgatása, hiszen enélkül a víz algásodik, nem vegyszerezhető, és gyorsan használhatatlanná válik.
Milyen homokszűrőt vegyek?
Vásárlás előtt az alábbi válaszokkal érdemes készülni:
- Medence mérete és/vagy térfogata. Ezt könnyen kiszámolhatod a térfogatszámlálóval, ennek az oldalnak az alján.
- A homokszűrő medencéhez való csatlakoztatásához mennyi cső kell. Aknában lesz vagy földszintben.
- Mit szeretnénk még a keringetési rendszerbe kötni? Valamilyen fűtés? UV-C szűrő? Sóbontó? Vízesés, masszázs- vagy élményelem?
Az aranyszabály, hogy a vízforgatónak a medence teljes vízmennyiségét naponta kétszer át kell forgatnia. Ha nem akarjuk, hogy egész nap menjen a vízforgató, akkor olyan teljesítményt kell választanunk, ami erre 2x2-3 óra alatt képes.
Leegyszerűsítve:
Ha a medence térfogatát elosztjuk 3-mal, megkapjuk a legjobb vízforgató kapacitását, ha pedig 4-gyel, akkor a legkisebb/legolcsóbb, de már működő megoldást kapjuk.
Pl.: A medence térfogata 20 m³, a vízforgatók kapacitása kb.:
- /3: 6-7-8 m³/h (ideális megoldás) (napi 2x3 óra üzemidő)
- /4: 4-5 m³/h (minimum megoldás) (napi 2x4 óra üzemidő)
A vízforgatás hatékonyabb, ha nem egyszerre, hanem a nap folyamán 2-3 kisebb időegységekben járatjuk a vízforgatót.
Bár csábító lehet, hogy nagyobb kapacitást válasszunk a szükségesnél, azonban bizonyos áramlás felett már ellentétes hatást érünk el, ugyanis ha túl gyorsan, túl nagy erővel áramlik a víz, akkor gyengül a szűrés hatékonysága, mivel rövidebb ideig tartózkodik a víz a szűrőközegben. Illetve a nagyobb nyomás az apróbb szennyeződést is nagyobb arányban nyomja át a szűrőn.
Csak tökéletesen tiszta vízben élmény a fürdés
A homokszűrő hatékonyságának titka
A homokszűrő működésének a lényege, hogy a vizet átszivárogtatjuk egy tartálynyi aprószemű homokon, ami felfogja az vízben lebegő szennyeződéseket viszont átengedi a vizet. Ennél, a természetben is megtalálható víztisztítási módszernél hatékonyabbat még nem talált fel az ember, bár bizonyos papírszűrős vízforgatók tudják ugyanezt a minőséget.
A homokszűrős vízforgató rendszer részei:
- alaplap, amire felépül az egész szett
- tartály, amiben a szűrőközeg van, itt történik a víz szűrése
- többállású váltószelep a tartály tetején vagy oldalán, ezzel válaszhatjuk ki a funkciót, hogy mit csináljon a szűrő
- szivattyú, ami a vizet a medencéből a tartályba szivattyúzza (és általában előszűri)
- szűrőközeg (kvarchomok vagy üveg)
A rendszer elemei külön is megvásárolhatóak és összeállíthatunk saját rendszert, de a könnyebbség kedvéért lakossági forgalmazásban együtt, szettben is vásárolhatóak ilyen eszközök.
Nagyobb méretű medencékhez nem is szabad mást csatlakoztatni, csak homokszűrőt, de a kisebb medencéknél is gyakori, hogy a gyári papírszűrős vízforgatót nagyobb teljesítményű, homokszűrősre cserélik le. Ezzel időt spórolhatunk, mert gyorsabban átforgatja a vizet, emellett hatékonyabban szűr, ritkábban kell szűrőközeget cserélni, ráadásul a nagyobb teljesítmény miatt még fűtést is csatlakoztathatunk a rendszerbe.
A váltószelep állásai és funkciói:
- Szűrés (Filter): Medencevíz tisztítása, víz alatti porszívózás
- Visszamosás (Backwash): A szűrő tisztítása a homokágy ellenáramú mosásával
- Öblítés (Rinse): Visszamosás után a homokágy tisztára mosása
- Keringetés (Recirculate): szűrés nélküli vízforgatás, vegyszerek elkeverése céljából (nem minden váltószelep tudja)
- 0 (Closed/Winter/Neutral): Téli állás/üzemen kívül (egyes modelleknél külön van téli és zárt állás)
- Leürítés (Waste): a medencevíz leengedése (nem minden váltószelep tudja)
Váltószelep egy Hayward homokszűrő tartály tetején
Homokszűrős vízforgató telepítés
A szivattyút szilárd, egyenes felületre kell telepíteni 1-2 méterre a medencétől, és 5-6 méterre az elektromos csatlakozástól. Időjárástól, nedvességtől védett helyre tegyük, de biztosítsunk elég fényt, és legyen hozzáférésünk a rutin karbantartás miatt. A szivattyúk motorja léghűtéses, ne helyezzük gőzbe vagy nem szellőztetett helyre.
Fontos:
- Ügyeljünk rá, hogy a maximális nyomás alatt működtessük a rendszert!
- Mindig kapcsoljuk le a szivattyút a váltószelep állítása előtt!
- Vízáramlás nélkül, üresen tilos működtetni a rendszert!
- A vízforgatót kizárólag egy 30 mA FI relével védett áramkörről működtessük!
- Gyermekek számára ne legyen hozzáférhető a készülék!
Homokszűrős vízforgató ár
A szettek ára a minőségüktől és a teljesítményüktől függ. Az olcsóbb homokszűrős vízforgatók is tökéletesen működnek, de rövidebb élettartamra, és gyakoribb karbantartásra kell készülnünk. A drágább, professzionális szettek élettartama hosszabb, anyaguk masszívabb, és a működésük is halkabb.
Homokszűrő házilag?
Homokszűrő házilag nem készíthető biztonságosan, illetve komoly műszaki ismeretek és tapasztalat kell hozzá. A végére szinte biztos, hogy olcsóbb megvenni egy kész terméket, ami ellenőrzött, megfelel az EU-s szabványoknak és biztonsági előírásoknak, és van magyarországi szervizháttere.
Powerline by Hayward, Pooltrend Sandy és Intex homokszűrős vízforgató
Szűrőközeg: szűrőhomok vagy szűrőüveg?
Mindkettő hatékony, a különbség csak annyi, hogy a homokot 2-3 évente érdemes cserélni, mert a szennyeződéstől biofilm réteg képződik rajta. Ezzel szemben a szűrőüveg 4-6 évig is használható, anélkül, hogy a szűrési minősége romlana. A kvarchomok ár alapján jobb választás, az üveg valamivel drágább. Az ajánlott szemcsenagyságot a termékleírásban vagy a használati útmutatóban találjuk meg.
A szűrőhomok és szűrőüveg dilemmáról itt írtunk részletesen.
Fontos: bármilyen jó is a vízforgató rendszerünk a medence vizét vegyszerezni kell, hogy ne csak tiszta, de kórokozóktól és algától mentes is legyen. Erről itt írtunk bővebben.