
Alapvető vegyszerek medencevíz kezeléséhez
A medence vize akkor tiszta, ha teljesen áttetsző, megfelelő a pH értéke, és mentes minden kórokozótól, gombától, algától. A medence vízkezelés komoly feladat, de könnyű belejönni.
Vízkezelés dióhéjban
A fürdőzésre szánt vizet mindenképpen kezelni kell medence vegyszer segítségével, ellenkező esetben mérettől, típustól, használat módjától függetlenül gyorsan zavarossá válik, elszaporodnak benne a baktériumok és megtelepszik az alga.
Medence vegyszerezése
A víz tisztaságához három fontos medence vegyszer kell:
- pH szabályozó (plusz vagy mínusz) – ezzel állítjuk be a víz pH értékét 7,2-7,6 közé, amit vízelemzővel ellenőrzünk
- Fertőtlenítő (klór, bróm, aktív oxigén) – ezzel pusztítjuk el a kórokozókat
- Algaölő – ezzel akadályozzuk meg a gombák és algák elszaporodását
pH szabályozás
1909 óta bevezetett mérőszám, mely egy oldat savasságára vagy lúgosságára utal. Az ideálistól eltérő pH értékek hatásai:
Alacsony pH (megoldás: PLUSZAPH) |
Magas pH (megoldás: MINUSZAPH, AQUASAV, SUACID) |
korrodáló hatású víz |
vízkőkiválás |
szemirritáció |
bőr és szemirritáció |
fémek oldódása |
fertőtlenítőszer hatástalan |
fémsók kiválása, falak elszíneződése |
algás, zavaros medencevíz |
beton gödrössé válása, fólia hullámosodása |
pelyhesítő szer hatástalan |
pH csökkentő szerek: MinusapH, Aquasav, Suacid
pH növelő szerek: PluszapH
Fertőtlenítés
1. Klóros fertőtlenítők
A medencevíznél alkalmazott fertőtlenítőszerek közül a legelterjedtebb, egy évszázada a legmegbízhatóbb módszer a klóralapú fertőtlenítés.
Azonnali gyors beavatkozáshoz és feltöltés után: Gyorsaklór, Klórsokk
Folyamatos klórozáshoz: Tartaklór, Tisztaklór, Aquamulti
A klóros fertőtlenítőszerekről itt írtunk bővebben.
2. Aktív oxigénes fertőtlenítők
A kálium-monoperszulfát az egyik alternatívája a klóros vízkezelésnek, abban az esetben ajánlott, ha a fürdőző a klórra érzékeny.
Klórmentes (aktív oxigénes) fertőtlenítők: Aqualux A, Aquamax
3. Fertőtlenítés sóval
Csak abban az esetben lehetséges, ha sóbontó berendezést kötöttünk be a keringetési rendszerbe, ami szétbontja a sót nátriumra és klórra. Ez a módszer tehát szintén klóros fertőtlenítés, csak kevesebb kiszerelt medencevegyszer kell hozzá. Bővebben a sóbontóról itt.
Bababarát medence vegyszerek
Léteznek kifejezetten gyerekmedenchez való, klórmentes vegyszerek, mint például a BabyPool. A felfújható gyerekmedencéknek nincs vízkeringető rendszerük, ezért csak vízcserével tarthatók tisztán. A Baby Pool lassítja az algásodást és a kórokozók elszaporodását. Használatával elég lenne hetente cserélni a vizet, de általában a gyerekek hamarabb tönkre teszik a vizet behordott kosszal, naptejjel. Ha a víz nem tiszta és átlátszó, illetve megjelenik a vízvonalon vagy az alján elszíneződés vagy szennyeződés, habzás, akkor érdemes cserélni a vizet.
Algaölés
Az algásodást meg kell előzni, mert utólag nehéz eltávolítani, és lerakódik a medence falán és a csövekben is, a gépészeten is. Az alga általában széllel kerül a vízbe, az apró spórák folyamatos irtása és szűrése fontos feladat.
Algaölő szerek: Algaöl, Dezalga
Az algásodásról és az alga takarításáról itt írtunk bővebben.
Induló vegyszercsomag
A Pontaqua készített egy vegyszercsomagot, amiben minden megtalálható, ami az induláshoz kell: kezdő klórozáshoz Gyorsaklór, hosszú hatású, klórszint megtartásához Tartaklór, pH csökkentő, Algaölő és Vízelemző. STARTER SET néven megtalálod a webshopban.
Pelyhesítés
Nem alapvető vegyszer, de gyakran szükség van rá. Amennyiben fentiek mellett a víz mégsem teljesen kristály tiszta, akkor érdemes pelyhesítőt adagolni. Az opálos, zavaros víz oka, hogy a szűrő nem tudja kiszűrni az apró szennyeződéseket, amik a vízben lebegnek. A Pelyhesítő ezeket a szemcséket nagyobb pelyhekbe gyűjti össze, így azok már fennakadnak a szűrőn és a víz ki tud tisztulni.
Pelyhesítő szerek: Aquapak
Mérés:
Amikor a víz kémiai jellemzőit mérjük, 3 fontos értéket kell figyelnünk:
1. pH szint, ami 7,2–7,6 között ideális. Ha ez az érték nem jó, a klór nem fejti ki hatását.
2. Aktív klórtartalom: mindig legyen aktív/szabad klór a vízben (ideális érték: 0,6-1,0 mg/l). Ha nincs klór a vízben, elszaporodnak a baktériumok, gombák, alga.
3. Összlúgosság (total alkalinity, TA) (ideális érték: 80-120 mg/l). Ha ez az érték nem jó, akkor a pH beállítás nagyon nehézkes.