
A leggyakoribb medence problémák
Egy saját medence szuperjó dolog, de azért van vele munka. Összegyűjtöttük a visszatérő problémákat megoldásokkal együtt. Ha felkészülsz előre, akkor a karbantartás sokkal könnyebb lesz.
Medence algásodás
Az alga a medence legfőbb ellensége. A szél hordja be a vízbe, és ha megtelepszik, nehéz kiirtani. Ha a víz opálos, barnás vagy zöldes, akkor gyanakodhatunk alga jelenlétére. Az alga önmagában nem káros az egészségre, de a jelenléte egyételmű jele annak, hogy a víz nem tiszta és más kórokozók, gombák is könnyen elszaporodhatnak benne.
Az algáról itt írtunk egy átfogó cikket, benne az alga eltüntetésének módja 10 lépésben.
Vasas víz
A kútvíz jellemzően magas vastartalmú, amitől a víz vöröses színű lesz. Nem kell megijedni, lehet kezelni, bár a vegyészek azt javasolják, inkább csapról töltsük a medencét, ha lehet.
Kútvíz és vasas csapvíz kezelése egyszerűen.
Hátonúszó poloska medencében
Vagy csibor, vízi poloska, szúnyoglárva is lehet, kinél melyik gyakoribb. Ezek a rovarok jellemzően berepülnek a vízbe, és vígan úszkálnak benne, látszólag nem zavarja őket a klór, még akkor sem, ha magas.
Az egyetlen, biztosan hatásos módszer a hátonúszó poloska ellen, ha védőtakaróval lefedjük a medencét, amikor nem használjuk, ha mégis bejutnak, akkor pedig leszedőhálóval és porszívóval kiszedjük őket.
A klórral fertőtlenítés, és az algaölő szerek használata ettől függetlenül elengedhetetlen, mivel a baktériumok, gombák és vírusok nem ilyen ellenállóak vele szemben, de biztos, hogy a rovarok sem szeretik, csak tovább bírják benne.
A házi praktikák között leggyakoribb a víz sótartalmának megemelése, de az eredmények vegyesek, a tesztek nem reprezentatívak. Van, aki a fehér fényre esküszik, arra nem jönnek a rovarok, míg a kék és lila vonzza őket. Írd meg a Facebook csoportba, hogy neked melyik módszer vált be!
Döglött állat
Néha megesik, hogy egér vagy sün téved a medencébe, és ha nem elég ügyes, akkor belefullad. Ha megfelelő a klórtartalom, akkor a fertőtlenítő teszi a dolgát, és minden kórokozót elpusztít, ami az állatokból a vízbe kerülhet. Nem kell feltétlenül vizet cserélni, ha a klórszint és a pH rendben van, a vízben nem lehetnek baktériumok vagy vírusok. A tetemet vegyük ki. Ha a klórszint nem megfelelő, akkor csináljunk egy klórsokkot, és forgassuk át a vizet.
A sokféle klóros fertőtlenítő között segít eligazodni ez a blogposzt.
A takarófólia megtelik esővízzel
A takarófólia célja a medence fizikai védelme bogarak, falevelek és a napfény ellen. Az esővíztől nem kell védeni a medencét, ezért célszerű olyan takarót venni, amin lyukak vannak, és a vizet átengedi, míg a szennyeződést felfogja, különben rettentő nehéz lesz leemelni a medencéről. Vannak akik leszivattyúzzák róla a vizet, és locsolnak vele, ez is egy jó megoldás.
A lyukak nélküli takarófóliák arra valók, hogy hosszabb időre lezárjuk a medencét, és – elzárva a napfénytől – meggátoljuk az algásodást. Ilyen eset, ha nyaralni megyünk vagy téliesítjük a medencét.
Házi praktika, hogy tegyünk a fólia alá egy nagy labdát, mert akkor lefolyik az esővíz. Jó ötlet, de sajnos 3 m átmérő felett ez már nem működik, a labda és a perem között össze fog gyűlni a víz.
Nem elég meleg a víz
Ha nincs semmilyen fűtésünk a medencéhez, akkor a víz mindig a környezeti hőmérsékletet fogja követni: nappal melegszik, este lehűl. Érdemes szolártakaróval segíteni a melegítést, és megőrizni a meleget éjszaka, de ha egész szezonban egyenletes hőmérsékletet szeretnénk napsütéstől függetlenül, azt csak a hőszivattyú tudja energiahatékonyan.
Vízmelegítési megoldások (szolár és elektromos) itt.
Esővíz
Az esővíz nem árt a medence vizének, de a pH-t és a klórszintet mindenképp ellenőrizni, finomhangolni szükséges utána. Az esővíz általában savas kémhatású, ami a medence pH értékét lefelé fogja elmozdítani, ezt korrigálni kell. A fém alkatrészeket, érdemes szárazra törölni, ezzel is hosszabbítva az élettartamukat.
Esővíz hatása a medence vízére és a medence tulajdonosok teendői eső után.
Opálos a medencevíz
Vannak olyan apró szennyeződések, amelyeket sem a porszívó, sem a papír- vagy homokszűrő nem tud megfogni. Ezek a vizet opálossá tehetik. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a víz ne lenne fürdésre alkalmas, ha a pH és a klórszint rendben van, de kellemetlen, ha nem kristálytiszta a vizünk. Adagoljunk a vízhez pelyhesítőt, ami nagyobb „pelyhekbe” gyúrja ezeket a pici koszokat, így azok fennakadnak a szűrőn. Célszerű a medencébe tiszta testtel, naptej nélkül belemenni, sokat könnyít a tisztíthatóságon.
Csökken a vízszint
Gyakori jelenség, és több oka is lehet. Az egyik a párolgás. Ha meleg van, a víz gyorsan képes elpárologni. Kifröcskölik a gyerekek, miért ne tennék, azért van. De olyan is előfordult már, hogy valamelyik csövön, zsinóron vagy egy bent felejtett slagon át szökött ki a víz, a közlekedőedények elvét alkalmazva.
Vagy ereszt a medence egy illesztésnél, anyagfáradás miatt vagy egyszerűen kiszúrta valami, ami nem egyszerű, mert még a 0,4 mm vastag medencefóliák is rendkívül erősek és rugalmasak. Belülről víz alatti ragasztóval vagy javítófolttal kezelhető a probléma.
A medence alá mindig tegyünk geotextíliát, valamint távolítsuk el a kavicsokat és a termőréteget, így előzve meg, hogy bármi kinőjön alatta a földből és kiszúrja a fóliát.
Borítókép: Hátonúszó poloska, fotó: Holger Gröschl / Wikipedia